Światłowody dziś i jutro

 
Strona główna
Trochę historii...
Propagacja światła
Opis matematyczny
Budowa światłowodów
Podział
Podzespoły
Zastosowanie
Światłowody dziś i jutro


Światłowody będą z pewnością coraz częściej wykorzystywane. Zapewniają one idealne parametry transmisji. W chwili obecnej, stosuje się je w dużych sieciach lokalnych i metropolitarnych. W przyszłości będą budowane w pełni przezroczyste sieci optyczne Do ich budowy potrzebne są w pełni optyczne rutery, przełącznice i inne. Są to elementy eksperymentalne nad którymi prowadzone są ciagle badania w cecu poprawienia ich parametrów i uproszczeniu budowy.

Przyszłość światłowodów

Światłowody są z pewnością przyszłością informatyki i telekomunikacji. Są akceptowane przez większość technologii sieciowych. Umożliwiają stosowanie wielu protokołów jednocześnie, co zapewnia wysokoefektywny transfer danych, przepływ danych jest zabezpieczony przed niepowołanym dostępem - nie wytwarzają własnego pola magnetycznego w związku, z czym niemożliwe jest podsłuchanie transmisji. Długość światłowodu jest praktycznie nieograniczona - zależy wyłącznie od parametrów tłumiennościowych kabla (dla kabli jednomodowych), w porównaniu do innych kabli światłowody zapewniają minimalne straty sygnału. Ich żywotność wynosi 25 lat. Światłowody będą z pewnością coraz częściej wykorzystywane. Zapewniają one idealne parametry transmisji.


w górę...

Ruter optyczny

w górę...

Przełączniki światłowodowe

Przełączniki światłowodowe to całkowicie optyczne urządzenie światłowodowe zachowujące optyczną formę sygnału, dla każdej szybkości i protokołu transmisji. Przełączniki optyczne mogą rozdzielać sygnał (kanały transmisji) ze względu na długość fali i przesyłać je do różnych portów.

Przełącznik optyczny
w górę...

Przełącznik optyczny MEMS

Wygląd zewnętrzny przełącznika w bardzo dużym powiększeniu
Ruchome zwierciadło (mikrolustro) przełącznika MEMS
w górę...