Zastosowanie światłowodów

 
Strona główna
Trochę historii...
Propagacja światła
Opis matematyczny
Budowa światłowodów
Podział
Podzespoły
Zastosowanie
Światłowody dziś i jutro

Przykładów zastosowań światłowodów jest bardzo dużo. Praktycznie w każdej dziedzinie życia już znalazły swoje miejsce. Przedstawione poniżej zastosowania doskonale obrazuja wszechstronność światłowodów.Technika światłowodowa jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną elektroniki. Zastosowanie światłowodów w telekomunikacji, technice pomiarowej, medycynie, oświetleniu, zdobnictwie, lotnictwie jest już dziś bardzo znaczne.

Telekomunikacyjne zastosowania światłowodów

 • Łacza telefoniczne:Łącza światłowodowe są szczególnie predysponowane do transmisji danych w postaci cyfrowej, na przykład takich, jakie powstają w sieciach telefonichnich, Możliwe jest wykonywanie niezawodnych, odpornych na błędy połączeń między centralami a abonentami.Dobre zabezpieczenie informacji wynikające z "zamknięcia" promieniowania wewnątrz włókna optycznego sprawiają, że światłowody są odpowiednim torem do transmisji danych, bez względu na odległość.Charakteryzuja się one bardzo duża pszepustowością.
 • Sieci telekomunikacyjne w elektrowniach: Światłowody moga być prowadzone przez tereny elektrowni lub podstacji energetycznych bez żadnego uszczerbku dla transmitowanych sygnałów. Możliwe jest dołaczenie swiatłowodu do któregoś z kabli przewodzacych prąd lub po prostu wykonanie kabla energetycznego zawierajacego również żyłe światłowodową.
 • Linie telekomunikacyjne wzdłuż linii energetycznych.
 • Telekomunikacyjna sieć kolejowa.
 • Rozgłośnie telewizyjne: Niewielki cieżar kabla światłowodowego jest bardzo wygodny przy transmisjach "na żywo, umożliwia, bowiem znaczna swobode ruchu kamer i minikamer. W zastosowaniach tych wykorzystuje sie tylko jeden kanał, a wiec sygnał może byc przekazywany w paśmie podstawowym w postaci analogowej. Szerokość pasma 6 MHz jest w zupełnosci wystarczająca.
 • Telewizja kablowa.
 • Zdalna kontrola i ostrzeganie: Światłowody skutecznie konkuruja z kablami koncentrycznymi również w zakresie transmisji sygnałów wizyjnych dla celów zdalnej kontroli i nadzoru. Duża odporność na zakłócenia elektromagnetyczne oraz mała podatność na zniszczenie wskutek wyładowań atmosferycznych są w tych zastosowaniach szczególnie istotne.
 • Pociski sterowane swiatłowodami.
 • Komputery: Systemy światłowodowe sa szczególnie predysponowane do transmisji danych w postaci cyfrowej, na przykład takich, jakie powstaja w komputerach, Możliwe jest wykonywanie połaczen miedzy centralnym procesorem a urzadzeniami peryferyjnymi, miedzy centralnym procesorem a pamiecia oraz miedzy różnymi procesorami. Małe rozmiary i niewielki cieżar, dobre zabezpieczenie informacji wynikajace z "zamkniecia" promieniowania wewnatrz włókna optycznego sprawiaja, że światłowody sa odpowiednim torem do transmisji danych, bez wzgledu na odległość.
 • Wewnetrzne przekazywanie danych.
 • Okablowanie samolotów i statków: Istotna zaleta w zastosowaniach na statkach i w samolotach jest zmniejszone ryzyko iskrzenia i pożaru.
w górę...

Nietelekomunikacyjne zastosowania światłowodów

 1. Medycyna:Światłowody mają zastosowanie w medycynie – w chirurgii pełnią rolę kamery, która wpuszczona przez niewielkie nacięcie w skórze pacjenta, przekazuje obraz lekarzowi.Dzięki temu unika się rozległych cięć i łatwiej jest dotrzeć do głębiej położonych organów. Światłowody służą także do oświetlania i obserwacji zakamarków ludzkiego ciała np.: wnętrza żołądka, naczyń krwionośnych.Są to optyczne prowadnice mocy optycznej (chirurgia laserowa), wzierniki (endoskopia).
 2. Przemysł samochodowy: niezawodna transmisja danych, wyświetlacze, oświetlacze
 3. Czujniki np. Lab-on-a-chip
 4. Układy połaczeń optycznych, optyczne szyny transmisji danych (tzw. Optical bakcplane)
w górę...

Światłowody oświetleniowe

Solid Core to plastikowe światłowody z pojedynczych rdzeni oplecionych warstwą ochronną. Możemy je podzielić na dwie grupy: świecące bokiem (SIDE LIGHT) oraz świecące tylko na końcach (END LIGHT). Wszystkie Solied Core składają się ze światłowodowego rdzenia (aktywny światłowód) oraz powłoki teflonowej i warstwy zatrzymującej promienie UV (średnica zewnętrzna). Światłowody tego typu można wyginać bez wyraźnych strat ich światłości. Ich żywotność jest oceniana na 10 lat nieprzerwanej pracy.Poniżej przedstawiono wyhgląd tych świałowodów oraz oświetlenia wykonanego przy ich pomocy.

Ze światłowodami oświetleniowymi typu "SIDE LIGHT" i "END LIGHT" współpracują źródła światła w postaci lamp halogenowych lub metalohalogenkowych wraz ze sterownikami filtrów barwnych.

w górę...